Náramek z bavlnky

21. března 2015 v 7:55 | Laura |  Kreativní koutek
Ah♥j

Dostala jsem od kamarádky sadu bavlnek a návodů, jak si vyrobit takové náramky. Zalíbilo se mi to a už jsem zkusila tři druhy! A tak jsem se rozhodla, že bych mohla pár tipů dát i vám. A nebojte, určitě to zvládnete, když se to podařilo i mně!

První náramek by měl být určitě proužkovaný. Můžete zkusit náramek z 6 nebo třeba z 8 bavlnek. Tento návod je na náramek z 8 bavlnek.
Samozřejmě můžete použít libovolný počet bavlnek, jak sudý, tak i lichý. Náramky se dají udělat i ze dvou bavlnek - jsou to pak takové slabé tkaničky. Z jedné bavlnky náramek udělat nejde :o)
Od každé bavlnky si ustřihněte jednu nit. Ta by měla mít přibližně délku jeden metr. Když později budete dělat silnější náramky a náramky s různými vzory, tak jsou potřeba nitě i delší.
Dávejte si pozor na délku nití a vždy raději ustřihněte trochu delší.
Bavlnky svažte uzlíkem, do uzlíku zapíchněte svírací špendlík a připevněte k nějaké podložce. Nad uzlíkem nechte několik centimetrů na copánek. Plést můžete na koleni nebo třeba na polštářku, který si dáte na klín. Bavlnky seřaďte podle toho, jak chcete, aby po sobě jednotlivé proužky následovaly.
První nití v pořadí je žlutá, takže žlutá bavlnka bude pro tento proužek nití pracovní a ostatní nitě budou spodní. Pracovní nit vždy překrývá uzlíky spodní nitě. Začneme tedy prvním uzlíkem směrem vpravo. Žlutá nit začíná nalevo a směřuje doprava, proto je to uzlík vpravo. Uzlík vpravo uděláme takto: Žlutou nit vezmeme do pravé ruky. Vedlejší oranžovou nit chytíme do levé ruky a napneme. Žlutou bavlnku položíme přes vedlejší zleva doprava, podvlékneme a vzniklou smyčkou protáhneme. Uzlík utáhneme - to znamená, že ho posuneme nahoru. Hlavní nit musíme vést kolmo k vedlejší. Druhou smyčku zhotovíme stejně jako první a pevně přisuneme k prvnímu uzlíku.
Náramky přátelství mají vždy určitý sklon směrem dolů. Náramky se vždy vážou směrem šikmo dolů - doprava nebo doleva, ale nikdy ne zpátky nahoru. Tento sklon musíte vytvořit už první řadou. Takže při vázání uzlíků vpravo je sklon směrem vpravo.
Pokud byste dělali uzlíky směrem vlevo, tak je sklon na druhou stranu a začíná se na druhé straně - tedy napravo. Hlavní nití by pak byla černá.
Všimněte si, že hlavní nit vždy po každém uzlíku změní pozici. Na předchozím obrázku byla před fialovou spodní nití, nyní je už za ní.
Hlavní nití uděláme uzlíky vpravo na všechny spodní nitě.
Takhle vypadá hotový celý jeden proužek. Žlutou bavlnkou jsme udělali uzlíky na všechny ostatní bavlnky, které sloužily jako spodní nitě. Žlutá bavlnka skončila na posledním místě a dál bude sloužit jako spodní nit.
Na další proužek se hlavní bavlnkou stává oranžová. Začneme úplně stejně jako žlutou bavlnkou. V tomto náramku stále děláme jen uzlíky vpravo.
Dokončíme oranžovou řadu a další proužek bude červený.
Takhle vypadá prvních osm řádků. Vystřídali jsme všechny bavlnky a další proužek bude opět žlutou bavlnkou.
Jednotlivé proužky opakujeme až do doby, kdy je náramek dostatečně dlouhý. Potom na konci uděláme obyčejný copánek a na druhém konci rozvážeme uzel a upleteme také copánek. Odstřihneme konce nití a náramek můžeme zavázat na ruku.
První řada je pro začátečníky dost obtížná. Nejlepší je, když vám náramek někdo načne a nebo můžete použít různé pomůcky, které vám poslouží jako vodítko.
Naprosto ideální je kuchyňská svorka, podle níž uděláte několik prvních řad krásně rovně a snadno.

Kolíček vám také pomůže udržet správný směr bavlnek a přitom jednotlivé uzlíky pořádně utahovat.
Dalším krokem po několika úspěšných proužkovaných náramcích směrem vpravo i vlevo je vytvořit stromečkové neboli stříškové náramky neboli náramky do V. Při těchto náramcích se dělají uzlíky vpravo i vlevo a uprostřed se bavlnky spojují.
Při tomto náramku musíme počítat s tím, že od každé barvy použijeme 2 bavlnky. To znamená, že když děláme náramek z 8 bavlnek, tak použijeme 4 barvy. Z každé strany se pracuje se stejně barevnou bavlnkou, a ty se uprostřed spojí a vytvoří jedno véčko.
Bavlnky by měly být stejně dlouhé jako u předchozího náramku, přibližně metr.
Bavlnky svážeme uzlem a nad uzlem necháme několik centimetrů volných, ze kterých na konci uděláme copánek. Do uzlíku zapíchneme spínací špendlík a připevníme k nějaké podložce. Barvy si seřadíme podle toho, jak chceme, aby po sobě v náramku následovaly.
V sekci technika je uvedeno, jak se dělá uzlík vpravo i vlevo, ale ty už byste měli umět.
Hlavními bavlnkami jsou pro toto véčko obě modré bavlnky.
Na levé straně náramku uděláte modrou bavlnkou jeden uzlík vpravo na žlutou bavlnku.
Na pravé straně náramku uděláte modrou bavlnkou jeden uzlík vlevo na žlutou bavlnku.
Na levé straně náramku uděláte modrou bavlnkou jeden uzlík vpravo na fialovou bavlnku.
Na pravé straně náramku uděláte modrou bavlnkou jeden uzlík vlevo na fialovou bavlnku.

Na levé straně náramku uděláte modrou bavlnkou jeden uzlík vpravo na červenou bavlnku.
Na pravé straně náramku uděláte modrou bavlnkou jeden uzlík vlevo na červenou bavlnku.
U tohoto náramku taky musíte udržovat sklon směrem dolů. Jak vidíte, u uzlíků směrem vpravo je sklon vpravo dolů a u uzlíků směrem vlevo je sklon vlevo dolů.
Spojení bavlnek uděláte středovým uzlíkem. Středový uzlík je jen název pro spojení dvou stejně barevných bavlnek uprostřed náramku. Jelikož mají bavlnky stejnou barvu, můžete si vybrat kteroukoliv a udělat jí uzlík na tu druhou. Takže klidně uzlík směrem vpravo nebo vlevo. V tuto chvíli jedna z modrých bavlnek slouží jako spodní nit.
Máte hotové první véčko.
Stejným způsobem uděláte další žlutý véčko.
A opakujete do té doby, než je náramek dostatečně dlouhý.
Potom rozvážete uzel a na obou koncích upletete copánky na zavázání na ruku.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Coneja^^ Coneja^^ | Web | 21. března 2015 v 9:51 | Reagovat

Ty jsou úžasné :) ... Sama jsem se je naučila asi před rokem, když jsem se nudila ve škole :D ... Vypadají moc hezky :))

2 Leeri Leeri | E-mail | Web | 21. března 2015 v 11:24 | Reagovat

[1]: Snažila jsem se, ale něco jsem neuměla podrobně vysvětlit takže nevím jestli tomu někdo rozumí :D

3 Mishelle Kap Mishelle Kap | Web | 22. března 2015 v 14:02 | Reagovat

Určitě někdy zkusím :D

4 Safina Safina | E-mail | 10. května 2018 v 0:02 | Reagovat

SVĚDECTVÍ:

Jmenuji se Safina jsem z Los Angeles, jsem zde, abych svědčil o skvělé práci velkého kouzelníka, který mi pomohl se všemi svými problémy dnes jsem šťastný kvůli němu, všechno začalo v roce 2002, kdy jsem byl ženatý s mužem Johanem Smithem UK, mě po 15 letech manželství unavuje a není žádné dítě a věci jsou pro nás těžké, finančně jsme nebyli v pořádku a můj manžel se snaží o rozvod, jen aby mě žil sám a tvářil se životu, modlil jsem se k Bohu abych ho vrátil, až do roku 2016, kdy jsem se seznámil s přítelem, který mě odkázal na doktorku Odii kouzelnou kolečku, která jí pomáhala s vlastními problémy, povzbudila jsem mé vlastní a kontaktovala ho, první věc, kterou řekl, bylo, že mé problémy jsou u konce od kontaktovali ho za pomoc. Věřím mu a zeptám se ho, co mám dělat dál, řekl mi, co mám dělat, a poté řekl, že se můj manžel vrátí ke mně, aby mě prosil o kolena za 24 hodin, to bylo po 10 letech rozvodu, překvapivě po jeho práci, můj manžel přišel prosit na kolenou, naléhavě ho přijal a informoval o tom Dr. Odii, řekl, že pro mě bude hodit Money Spell, aby moje rodina byla finančně zvýhodněná a pracoval jsem s ním po 48 hodinách všude jít lidé milují mě a mé podnikání se pohybuje dopředu za to nejlepší, teď jsem šťastná a ráda informovala svět, že je to nejsilnější člověk, se kterým jsem se setkal kdekoliv na světě, že má řešení jakéhokoliv problému, který máš, on není peníze vědomí, že pomůže a počkat, dokud jste v pořádku před očekáváním jeho ocenění, takže moji bratři a sestra, pokud jste v jakékoli situaci a potřebují pomoc i poradenství, měli byste kontaktovat Dr. Odii dnes a vaše problémy vyřešeny. Zde je jeho email: odiasolutioncenter@gmail.com a jeho číslo Whatsapp: +2349065101630 a Viber číslo: +27638836445. pro vás, kteří potřebují pomoc, a pro ty, kteří mi chtějí za mnou děkovat za dobrou práci.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Chtěla by ses kouknout na starší články? Jukni do archivu, už na tebe čekají!